Nježnost tamo gdje je
najpotrebnija
Odgovori na česta pitanja
Mjesečnica (menstruacija, menzes, menga, perioda) je potpuno prirodan proces i sastavni dio života svake žene. Biološki gledano, to je krvarenje iz maternice koje se javlja periodično u ciklusima, najčešće svakih 28 dana, a traje od 3 do 7 dana. Prva mjesečnica (naziva se još i menarha) javlja se kod djevojčica u dobi od 12 do 13 godina, no u današnje vrijeme djevojčice često ranije ulaze u pubertet pa nije neuobičajeno da mjesečnica dođe i ranije. Menstruacijsko krvarenje nastaje pod utjecajem ženskih spolnih hormona kada dolazi do bujanja sluznice maternice koja se zadebljava i priprema za primitak oplođenog jajašca. No, ako ne dođe do oplodnje, sluznica maternice počne se ljuštiti, a ta sluznica koja se ljušti je menstrualno krvarenje.
Kod djevojčica koje su tek dobile prvu menstruaciju krvarenja mogu biti nepravilnog trajanja i može potrajati nekoliko godina dok se ciklus stabilizira. Razmak između dvije mjesečnice naziva se ciklus i prosječno traje 28 dana, ali ta brojka nije pravilo, može trajati i kraće i dulje. Životna dob žene važan je faktor trajanja menstruacijskog ciklusa, npr. kod žena mlađih od 21 godine taj ciklus traje 33 dana, kod žena u četrdesetima otprilike 26 dana te se prema dobi od 49 godina produljuje na trajanje u prosjeku od 31 dan.
Djevojčice prvu mjesečnicu dobivaju najčešće oko dvanaeste godine, ali nije neuobičajeno da je dobiju prije, s 10 ili 11 godina. Ukoliko ne dobiješ mjesečnicu do 16. godine, trebala bi se obratiti svom liječniku ginekologu.
Najčešće od 3 do 7 dana.
U pravilu svakih 28 dana, ali može i rjeđe te češće. Kod djevojaka mlađih od 21 godine, razmak između dvije mjesečnice može biti i do 33 dana.
Nekoliko dana prije i tijekom mjesečnice mogu se pojaviti razni neugodni simptomi kao što su promjena raspoloženja, razdražljivost, pojava prištića na licu, povećanje apetita, glavobolja, osjetljivost grudi, umor, nadutost, ljutnja, bol u leđima, lošija koncentracija. Ti simptomi uzrokovani su promjenom razine hormona, a nazivaju se predmenstrualni sindrom ili PMS. Kod mnogih od tih simptoma pomaže odmor, redovita tjelovježba (npr šetnja), odgovarajuća prehrana koja podrazumijeva smanjenje količine šećera, češća konzumacija vitamina B6 (banane, riba, meso, orašasti plodovi), magnezija (zeleno lisnato povrće, mahunarke, orašasti plodovi), vitamina D (riba, žumanjak jajeta) i kalcija (sezamove sjemenke).
To je preporučljivo kako bi svaki mjesec znala bar otprilike koji dan će početi krvarenje te kako bi na vrijeme obnovila svoju zalihu uložaka. Datume možeš zapisivati u mali kalendar ili u bilježnicu.
Prema potrebi, odnosno količini krvi koja se izlije na uložak. Prosječno svaka 2 do 3 sata. Ako je krvarenje obilnije, onda i češće.
Izvadi uložak iz kutije, ukloni zaštitni papir te postavi ljepljivi dio
uloška na unutrašnju stranu donjeg rublja, te krilca zalijepi s obje
strane gaćica. Ukoliko si stari uložak zamijenila novim, korišteni
uložak smotaj i baci u koš za smeće. Zapamti: Ne smiju se bacati u WC
školjku!
U dane mjesečnice, rezervni uložak možeš držati u džepu od hlača ili imati manju kozmetičku torbicu koju ćeš nositi sa sobom u toalet, a u koju ćeš staviti higijenski pribor poput uložaka, maramica i vlažnih maramica.
Ukoliko nemaš bolove, laganije vježbe poput šetnje, joge i pilatesa su dopuštene, čak ih stručnjaci preporučuju jer se fizičkom aktivnošću izlučuje hormon endorfin koji pridonosi boljem raspoloženju, a i prirodan je analgetik (uklanja bolove). Pritom vodi računa o redovitom mijenjanju uloška jer uslijed većeg fizičkog napora, izljev može biti obilniji.
Redovito tuširanje obavezno je svaki dan, a u vrijeme mjesečnice posebno je važno voditi brigu o svojoj higijeni. Kad si u školi ili negdje gdje nemaš pristup tušu, koristi vlažne maramice. Intimne dijelove tijela ne smije se prati jakim šamponima, dovoljna je voda ili blagi sapun na prirodnoj bazi namijenjen pranju intimnih zona.
Ukoliko imaš bolove koje zovemo još i grčevi, probaj se utopliti u
krevetu te na predio trbuha staviti ugrijani termofor. Često su grčevi
praćeni i mekšom stolicom. Ako bolovi ne prestaju ili se njihov
intenzitet pojačava, lijekovi protiv bolova koje i inače koristiš će
pomoći. Svakako se savjetuj s roditeljima ili drugim odraslim članovima
obitelji vezano uz doze lijeka. Također ako lijekovi ne pomažu te je bol
i dalje prisutna, obrati se svom liječniku.
Može, ukoliko se redovito ne održava higijena. To je zato što menstrualnu krv čini kombinacija krvi, bakterija, sluzi i tkiva koje nisu neutralnog mirisa, stoga je izuzetno važno češće tuširanje ili brisanje vlažnim maramicama kad tuš nije pri ruci.
Često je nešto što nas muči lakše prebroditi ako podijelimo s nekim kome
vjerujemo. Dobivanje prve mjesečnice jedna je od većih promjena u životu
pa kao što s najboljom prijateljicom dijeliš sve najbitnije događaje, ni
mjesečnica ne bi trebala biti izuzetak. Jedna drugoj zasigurno ćete
pomoći ako međusobno podijelite svoja iskustva. Mjesečnica ne bi trebala
biti zabranjena tema jer je najprirodnije stanje na svijetu. Imala ju je
tvoja mama, ima je i imat će je sve žene na svijetu.
Najvažnije je ne paničariti. Gotovo svaka žena susrela se s tom neugodnom situacijom jer te nekada mjesečnica može uhvatiti nespremnu, bilo da je došla nekoliko dana ranije, bilo da si jednostavno zaboravila na točan dan kad stiže. Omotaj oko struka gornji dio trenirke, hoodicu ili jaknu da se ne vidi mrlja. Ako pri ruci nemaš uložak, za prvu ruku idi u toalet i u gaćice stavi smotuljak od wc papira. Zamoli prijateljicu da ti pomogne. Možda ona ima uložak viška ili može pitati djevojčice iz razreda. Ako niti jedna djevojčica nema uložak viška, zamoli prijateljicu da ode do profesorice u koju imate povjerenja da vam pomogne s nabavkom uloška. Naš savjet je da uvijek u torbi imaš uložak viška, nikad se ne zna kada će zatrebati tebi ili prijateljici.
Ne brini, po ničemu se ne može primijetiti da netko ima mjesečnicu osim ako procuriš, ali za to smo ti već dali koristan savjet – uvijek imaj rezervni uložak pri ruci.
Leptir uložak dizajniran je s posebnom pažnjom kako bi veličinom
odgovarao tijelu djevojčica te savršeno prionuo uz gaćice koje su manjih
dimenzija od onih namijenjenih odraslim ženama. Izdvaja se lijepim i
vrlo funkcionalnim dizajnom te udobnim materijalom izrađenim od
prirodnih vlakana. Posebno je namijenjen djevojčicama od 9 do 14 godina
koje su nedavno dobile svoju prvu mjesečnicu.